The Cornerstone of Any Nutritious Breakfast


AVI and David Foster were discussing inflation and McDonald's menus at AVI's place. I got to thinking about it. I remember eating those hamburgers as a kid, but I didn't know if they were even still on offer. I don't eat at the place except rarely on a road trip if it's the only option when I stop for gas; but what I remember seeing on offer was Quarter-Pounders and Double Quarter-Pounders with Cheese, Big Macs and specialty burgers of one type or another. Those tiny little hamburgers that used to be the cornerstone of their offerings I don't remember even seeing on the menu.

I looked it up, and they do still offer them if you want one. Depending on the market they're $2.85-$3.99, and 250 calories, 12 grams of protein. The bigger offerings tend to cost more like $7.15-$10.59, but they also offer 580-750 calories. The Double Quarter Pounder with Cheese has 48 grams of protein; the Big Mac 25 grams.

The prices have still gone up more than inflation as calculated by the CPI. The 15 cent burger should cost $1.65, not $3.99. 

If you're like me, the main nutritional concern is adequate protein per meal. Your dollar is buying you 3 grams of protein with the little burger. It'll get you 4.5 per buck with the Double Quarter Pounder with Cheese, or 3.5 grams with the Big Mac. I wouldn't make a habit of eating Double Quarter Pounders, but it's not a terrible bargain: 48 grams of protein is pretty good for a quick meal on the road. 

5 comments:

Dad29 said...

Only ~50 years ago, you could buy 2 cheeseburgers, a fries, and a Coke for 88 cents.....

raven said...

My main concern traveling is not nutrition, it is avoiding being poisoned by food facsimiles.
I guess that is a sub set of nutrition....

Grim said...

Fair. I doubt McDonalds is a good bet on that score.

Grim said...

I do sometimes, raven, substitute milk-based protein drinks for meals on the road. I'm not sure if you consider that more or less of a food facsimile.

The Fairlife is my favorite, and the one I get by preference. It's 42 grams of protein for about $5, so 8.4 grams per dollar. It's also a complete protein, meaning that you get all the essential amino acids.

https://fairlife.com/elite-chocolate-protein-shake/

Muscle Milk makes something similar, but it's not purely based on milk.
https://www.musclemilk.com/product/muscle-milk-pro-advanced-nutrition-protein-shake/

Grim said...

Gotta make sure you get milk-based protein and not soy-based, though. Some 'protein shakes' are just soy.